KATEGORIE: ASTRONEWSY ASTROLAB ASTROHUNTERS TESTY FOTOGRAFIE
29 września 2018 roku udaliśmy się do Ustki na zaproszenie tamtejszego Domu Kultury, by spotkać się z mieszkańcami tej pięknej nadmorskiej miejscowości i poruszyć kosmiczne zagadnienia.
W maju 2018 przyrząd FORS2 należący do teleskopu VLT wykonał zdjęcia spiralnej galaktyki NGC 3981, w ramach programu Kosmiczne Klejnoty ESO.
Zderzenia bardzo masywnych obiektów we Wszechświecie dostarczają nam coraz to nowszych i ciekawszych informacji o przestrzeni, w której żyjemy. Czy wykrywanie fal grawitacyjnych zapoczątkuje nowy rozdział w astronomii obserwacyjnej?
To, co wiemy o Wszechświecie, ograniczone jest do tego, gdzie aktualnie sięga możliwość jego obserwacji – co opiera się na zasięgu dotychczas skonstruowanych teleskopów.
Cykl transformacji wody na Ultragorących Jowiszach wyjaśniony. Coraz więcej wiemy o dalekich planetach pozasłonecznych.
Za pomocą specjalistycznego narzędzia zainstalowanego na sondzie kosmicznej badającej powierzchnię Księżyca, udało się potwierdzić występowanie lodu na Srebrnym Globie.
Już niedługo koniec misji kosmicznej Dawn. Za kilka tygodni sonda utraci bezpowrotnie łączność z Ziemią, lecz nie ulegnie zniszczeniu wskutek uderzenia w powierzchnię planetoidy.
Łazik Curiosity kontynuuje eksplorację Czerwonej Planety. Dzięki jego pracy możemy podziwiać krajobraz na grzbiecie skalnym Vera Rubin.
Jak podaje portal Urania.pl, naukowcom z Carnegie Institution of Science udało się odkryć kolejne księżyce Jowisza. W chwili obecnej znamy ich już aż 79!
Przemierzając teleskopem konstelację Panny w pewnym momencie natkniemy się na układ nietypowych galaktyk, zwanych "Oczami".
Ferie zimowe 2018 już wkrótce! Z tej okazji przygotowaliśmy specjalny, autorski program zajęć o kosmicznej tematyce dla Waszych pociech!
1 grudnia 2017 roku w Ośrodku Kultury "Zameczek" w Czernicy będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Odwiedzi nas profesor Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego, który opowie o fascynującej historii Wszechświata. Początek o godzinie 18:00.
24 października 2017 roku to historyczny moment w historii Astrohunters! Po pięciu latach działalności doczekaliśmy się siedziby z prawdziwego zdarzenia. Pomysł stworzenia Obserwatorium Południowego pojawił się po raz pierwszy w naszych głowach dokładnie 9 września 2016 roku i od tamtego czasu zaczynał nabierać realnych kształtów. Praca nad jego stworzeniem zajęła nam w sumie ponad 8800 godzin!
W Rydułtowach znajduje się najwyższa, 134 metrowa, hałda stożkowa w Europie - Szarlota, tak ją sfotograowaliśmy z odległości około 28 km z ogniskowej 1000 mm ...
Zdjęcie było planowane od kilku tygodni
W odległości ponad 600 lat świetlnych od Ziemi znajduje się potężny gwiezdny gigant, który lada dzień może eksplodować. Być może nawet już to zrobił, ale jeszcze tego nie widzimy. To Betelgeza - gwiazda konstelacji Oriona.
Zgodnie z zapowiedziami, w dniu 11 kwietnia (wtorek) w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim miał miejsce wernisaż astrofotografii naszego autorstwa oraz wykład o tym samym tytule.
5 kwietnia odwiedziliśmy Gminne Przedszkole w Mszanie. Każde spotkanie z najmłodszymi fanami Kosmosu jest dla nas niezwykłe i niepowtarzalne.
https://www.youtube.com/watch?v=oCA6YOEzG6k&t=12s
Zima w pełni, co widać i czuć. A w zimie na nocnym niebie króluje Orion- jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych gwiazdozbiorów. Nas Orion fascynuje coraz bardziej, dlatego też poświęciliśmy mu drugi odcinek AstroLabu.
Już jutro będziemy wypatrywać na niebie Pierwszej Gwiazdki, która dla wielu jest znakiem rozpoczęcia uroczystości Świąt Bożego Narodzenia. Co pierwsze zaświeci na niebie po zachodzie Słońca?
Strona 1 z 2
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.