W maju 2018 przyrząd FORS2 należący do teleskopu VLT wykonał zdjęcia spiralnej galaktyki NGC 3981, w ramach programu Kosmiczne Klejnoty ESO.
Zderzenia bardzo masywnych obiektów we Wszechświecie dostarczają nam coraz to nowszych i ciekawszych informacji o przestrzeni, w której żyjemy. Czy wykrywanie fal grawitacyjnych zapoczątkuje nowy rozdział w astronomii obserwacyjnej?
To, co wiemy o Wszechświecie, ograniczone jest do tego, gdzie aktualnie sięga możliwość jego obserwacji – co opiera się na zasięgu dotychczas skonstruowanych teleskopów.
Cykl transformacji wody na Ultragorących Jowiszach wyjaśniony. Coraz więcej wiemy o dalekich planetach pozasłonecznych.
Za pomocą specjalistycznego narzędzia zainstalowanego na sondzie kosmicznej badającej powierzchnię Księżyca, udało się potwierdzić występowanie lodu na Srebrnym Globie.
Już niedługo koniec misji kosmicznej Dawn. Za kilka tygodni sonda utraci bezpowrotnie łączność z Ziemią, lecz nie ulegnie zniszczeniu wskutek uderzenia w powierzchnię planetoidy.
Łazik Curiosity kontynuuje eksplorację Czerwonej Planety. Dzięki jego pracy możemy podziwiać krajobraz na grzbiecie skalnym Vera Rubin.
Jak podaje portal Urania.pl, naukowcom z Carnegie Institution of Science udało się odkryć kolejne księżyce Jowisza. W chwili obecnej znamy ich już aż 79!
Przemierzając teleskopem konstelację Panny w pewnym momencie natkniemy się na układ nietypowych galaktyk, zwanych "Oczami".
24 października 2017 roku to historyczny moment w historii Astrohunters! Po pięciu latach działalności doczekaliśmy się siedziby z prawdziwego zdarzenia. Pomysł stworzenia Obserwatorium Południowego pojawił się po raz pierwszy w naszych głowach dokładnie 9 września 2016 roku i od tamtego czasu zaczynał nabierać realnych kształtów. Praca nad jego stworzeniem zajęła nam w sumie ponad 8800 godzin!
W odległości ponad 600 lat świetlnych od Ziemi znajduje się potężny gwiezdny gigant, który lada dzień może eksplodować. Być może nawet już to zrobił, ale jeszcze tego nie widzimy. To Betelgeza - gwiazda konstelacji Oriona.
W godzinach wieczornych na niebie zaczyna swoje panowanie Orion- konstelacja, która wśród miłośników patrzenia w rozgwieżdżony nieboskłon wywołuje niemałe emocje. Ten wielki myśliwy skrywa w sobie mnóstwo kosmicznych skarbów.
Bardzo daleko od Ziemi, w ciszy rozszerzającego się Wszechświata, od wielu milionów lat w spektakularnych kosmicznych zderzeniach powstają nowe światy.
To zdjęcie wykonane przez Teleskop Kosmiczny Hubble`a ukazuje niezwykłe spotkanie w przestrzeni dwóch potężnych galaktyk. Przez wzajemne oddziaływania grawitacyjne obie galaktyki tracą swoje pierwotne kształty tworząc wielki kosmiczny spektakl. Widać spektakularne zawirowania galaktycznej materii wokół potężnych ramion obu galakyk. Takie połączenie czy też zderzenie galaktyk to zupełnie normalne zjawisko, jakich tysiące we Wszechświecie. Potrwa jeszcze kilka miliardów lat, zanim te dwie "wyspy Wszechświata" połączą się w jedną, nową galaktykę. To galaktyczne show, znane jako Arp 273, rozgrywa się w odległości około 300 milionów lat świetlnych od nas, a więc widzimy to połączenie takim, jakie było 300 milionów lat temu. Nasza Galaktyka - Droga Mleczna, też za niedługo weźmie udział w takim "kosmicznym przedstawieniu" łącząc się z Wielką Galaktyką Andromedy (M31). Według niektórych naukowców to zderzenie już się rozpoczęło, nie zapomnijcie więc zapiąć pasów.
Text: Michał Witek
Credit: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Wycieczka do Zwardonia z Przyrodniczym Uniwersytetem Dziecięcym z Rybnika
https://www.youtube.com/watch?v=24HT0-hCPzA"
3 dni temu NASA opublikowała przepiękne zdjęcie południowej części Półwyspu Apenińskiego wykonane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Widok Ziemi z wysokości ponad 400 km nad jej powierzchnią robi piorunujące wrażenie.
Niewątpliwą zaletą przebywania na ISS jest podziwianie niesamowitych widoków naszej błękitnej planety. W iluminatorach stacji widok kuli ziemskiej zmienia się dość szybko, gdyż ISS porusza się z prędkością ponad 20 000 km/h i mniej więcej co 93 minuty okrąża Ziemię. W sieci można znaleźć wiele zdjęć i filmów z przelotów stacji nad najciekawszymi miejscami naszego globu wykonanych przez astronautów. Niektóre z nich są jednak wyjątkowo spektakularne. Jak chociażby ten ukazujący światła miast południowej części Włoch. U dołu zdjęcia, nieco przykryte wysokimi chmurami, widać światła miasta Neapol. Kto z Was ma ochotę na kosmiczny wypad do, przepraszam, nad Włochy?
Michał Witek
Image credit: NASA
Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Możesz zaakceptować nasze Ciasteczka lub wyłączyć je w przeglądarce.