W godzinach wieczornych na niebie zaczyna swoje panowanie Orion- konstelacja, która wśród miłośników patrzenia w rozgwieżdżony nieboskłon wywołuje niemałe emocje. Ten wielki myśliwy skrywa w sobie mnóstwo kosmicznych skarbów.
Jednym z tych skarbów jest rozległa chmura gazów i pyłu zwana Wielką Mgławicą Oriona (M42). Jest jedynie częścią o wiele potężniejszego obłoku otaczającego całą konstelację Oriona. To najbliższa Ziemi fabryka gwiazd, mimo że jest od nas odległa "tylko" o ok. 1350 lat świetlnych. Na tym niezwykle wyraźnym i ostrym zdjęciu wykonanym przez Teleskop Kosmiczny Hubble`a (HST) można dostrzec około 3 tysięcy gwiazd na różnym etapie rozwoju. To miejsce jest dla naukowców szczególnie cenne, gdyż, oprócz gwiazd, powstają tutaj również nowe układy planetarne (parę z nich jest widocznych na tym zdjęciu po powiększeniu). Wieloletnie obserwacje mgławicy w Orionie dostarczyły nam bezcennych informacji na temat powstawania i ewolucji gwiazd i układów planetarnych.
Co najciekawsze, mgławica jest widoczna nawet nieuzbrojonym okiem na czystym, bezchmurnym niebie najlepiej z dala od miejskich świateł. Można ją dostrzec jako słabą mgiełkę tuż pod układem 3 gwiazd, znanych jako Pas Oriona. Jeżeli zaś spojrzymy na nią przez teleskop, to przy odpowiednim powiększeniu rozwinie przed nami swoje majestatyczne "skrzydła" ukazując kosmiczne piękno. Nie dostrzeżemy niestety tych cudownych barw, gdyż te pojawiają się dopiero na zdjęciach. Nasze ludzkie oczy nie są tak skonstruowane jak matryca aparatu i nie potrafią zbierać wystarczająco dużo światła.
Zima jest wyjątkową porą w roku. Nie tylko ze względu na padający śnieg (chociaż z tym ostatnimi laty dość krucho) czy okres świąteczny. Jest też czasem widoczności na naszym niebie wielu fascynujących gwiazdozbiorów. Najciekawsze z nich już wkrótce na blogu pokażemy. Zapraszamy do ich podziwiania razem z nami.
Text: Michał Witek (Astrohunters)
Image credit: NASA,ESA,M. Robberto (STSI/ESA), Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team