Jest jedną z najstarszych nauk przyrodniczych, która zajmuje się badaniem ciał niebieskich. Dla nas to nie tylko podziwianie migoczących gwiazd na firmamencie, ale bardzo istotna część naszego życia. Poprzez prowadzenie otwartych pokazów nieba, prelekcji oraz warsztatów astronomicznych sprawiamy, że daleki Kosmos jest na wyciągnięcie ręki. Gdziekolwiek wyruszamy nasz sprzęt astronomiczny wszędzie nam towarzyszy, toteż w każdym momencie, kiedy pogoda na to pozwala, jesteśmy przygotowani na skierowanie celowników naszych teleskopów w dalekie światy Głębokiego Kosmosu.
OBSERWACJE DZIENNE
W ciągu dnia spoglądamy na naszą Dzienną Gwiazdę. W teleskopie słonecznym podziwiamy powierzchnię Słońca z całym niezwykłym bogactwem szczegółów. Są to m.in. granule, plamy i pochodnie słoneczne, jak również zmieniające co kilka godzin swój kształt potężne protuberancje – wyrzuty słonecznej materii (plazmy) widoczne jako jasne i efektywne pętle tuż przy brzegu tarczy. W odpowiednim czasie w sprzyjających okolicznościach w ciągu dnia można zaobserwować bardzo rzadki fenomen, jakim jest przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na tle tarczy słonecznej.
OBSERWACJE NOCNE
Po zapadnięciu zmroku, kiedy kula Słońca chowa się za horyzont, otwierają się równocześnie inne możliwości. Wtedy to pojawiają się najpierw najjaśniejsze ciała niebieskie, którymi są Księżyc oraz planety, zazwyczaj są to Wenus, Jowisz, Saturn lub Mars, w zależności od ich miejsca na orbicie wokół Słońca i położenia względem Ziemi. Kiedy niebo zrobi się naprawdę ciemne, na niebie zaczynają się pokazywać jaśniejsze gwiazdy. Wszystkie one należą do Naszej Galaktyki, czyli Drogi Mlecznej – olbrzymiego skupiska gwiazd, mgławic, gazu i pyłu międzygwiazdowego, ułożonego przez siły grawitacji w kształt wirującego spiralnego dysku z przegrodą biegnącą przez środek. Dysk galaktyki oglądamy z jej wnętrza. Widzimy go jako świetlistą smugę przecinająca cały nieboskłon, najlepiej widoczną w lecie z dala od miejskich świateł. Wśród tej smugi, jak i w innych konstelacjach, jakie znajdziemy na niebie, możemy odszukać, już za pomocą lornetki o powiększeniu 10 razy, gromady otwarte i kuliste gwiazd, mgławice, w których ciągle powstają nowe gwiazdy i układy planetarne (np. Wielka Mgławica w Orionie, M42), jak i takie, które są pozostałością po kosmicznej katastrofie umierającej gwiazdy (np. kompleks mgławicowy Veila, NGC 6960, NGC6992, NGC 6995).
"GŁĘBOKI KOSMOS"
Spośród wielu ukrytych w gwiazdozbiorach „skarbów” Głębokiego Kosmosu na szczególne miejsce zasługuje największa sąsiadka Drogi Mlecznej, czyli Wielka Galaktyka w Andromedzie (M31). To nie tylko duży i jasny obiekt, który z łatwością można odnaleźć wysoko na nieboskłonie zwłaszcza letnią porą, ale co ważne, jest to jedna z bardzo nielicznych „wysp Wszechświata”, która nieustannie zbliża się do Naszej Galaktyki i za kilka miliardów lat dojdzie do połączenia obydwu galaktyk. Takie kosmiczne katastrofy nie są niczym nadzwyczajnym w Kosmosie, jest to całkiem naturalny proces. W wielu konstelacjach na niebie można takie zjawiska zaobserwować, jak chociażby w niewielkim gwiazdozbiorze Psów Gończych (Canes Venatici) leżący tuż obok znanego chyba wszystkim asteryzmu Wielkiego Wozu. W tym miejscu, na niewielkim skrawku nieba, w majestatycznym „tańcu”, w którym rytm wyznacza siła grawitacji, w ciszy Kosmosu łączą się dwie potężne galaktyki. W "galaktycznych” konstelacjach (Warkocz Bereniki, Panna, Lew) odnajdziemy ich więcej.
Do tego mnóstwo gromad otwartych i kulistych gwiazd, asteryzmów, mgławic.
POPULARYZACJA ASTRONOMII
To wszystko, co świeci na nocnym niebie stanowi dla nas źródło inspiracji, wzbudza ogromny zachwyt i pielęgnuje wielki szacunek, jaki czujemy do Wszechświata. Te wartości przekazujemy dalej dzieląc się wiedzą, doświadczeniem, zebranym materiałem. Bardzo istotne są dla nas spotkania z ludźmi, podczas których chcemy oddawać emocje, jakie nam towarzyszą podczas spoglądania w nocne niebo. Młodemu pokoleniu uświadamiamy, jak ważne w życiu są hobby i pasja, chcemy zachęcić do spojrzenia w rozgwieżdżone niebo i uświadomić jakie miejsce zajmujemy we Wszechświecie.
Astronomia, ta najstarsza i najszlachetniejsza nauka, każdego dnia zmienia nasze życie. Fascynacja zjawiskami astronomicznymi otwiera nam oczy i umysły na zupełnie inny świat, którego przecież wszyscy jesteśmy nieodłączną częścią. Ponadto uczy nas pokory, cierpliwości, konsekwencji i wytrwałości w działaniu. Pozwala nam spojrzeć na nas samych z perspektywy cząstki światła przemierzającej niewyobrażalne odległości z zawrotną szybkością i zrozumieć problemy, które stoją na naszej drodze.
Życzymy wszystkim odnalezienia życiowej pasji, która pozwoli rozwijać osobowość i sprawi, że codzienność będzie przygodą, a wyzwania motywacją do spełnienia marzeń.
Mamy nadzieję, że taką pasją stanie się astronomia, zatem zapraszamy do wspólnej przygody razem z ASTROHUNTERS!