Podczas prelekcji, pokazów nieba czy warsztatów astronomicznych oddajemy do Państwa dyspozycji cały nasz zasób sprzętowy.
Największym zainteresowaniem cieszą się duże teleskopy zwierciadlane systemu Newtona o średnicy lustra ponad 25 cm, ogniskowej 1200 mm oraz światłosile f 4,7. Nadają się doskonale do obserwacji obiektów mgławicowych oraz otwartych i kulistych gromad gwiazd, a także szeregu różnorodnych galaktyk. W ich zasięgu są również wszystkie planety Układu Słonecznego, ale co więcej - wiele spośród ich księżyców. Dzięki prostemu azymutalnemu montażowi Dobsona sterowanie teleskopem jest bardzo proste i intuicyjne, co jest dużą zaletą podczas pracy z tak dużym i ciężkim sprzętem. Teleskopy Newtona doskonale sprawują się również przy obserwacjach naszego naturalnego satelity. Tutaj, zwłaszcza gdy Księżyc jest w okolicach pełni, ze względu na dużą ilość światła zbieranego przez 10-calowe zwierciadła teleskopów stosujemy odpowiedni filtr, który pozwala w komfortowy sposób podziwiać księżycowe krajobrazy bez narażania wzroku na zbyt jasny obraz w okularze. Specjalistyczne filtry zakładamy również do obserwacji wszelkiego rodzaju mgławic. Pozwalają one na wyodrębnienie subtelnych szczegółów tych niezwykłych obłoków materii, a także na dostrzeżenie tych mgławic, które nie są dostępne dla ludzkiego wzroku.
Prawdziwym rarytasem w naszym arsenale sprzętowym jest teleskop słoneczny Lunt. Ten kompaktowy refraktor o aperturze 35mm umożliwia obserwacje protuberancji na brzegu tarczy słonecznej, uwidacznia niezwykłe bogactwo szczegółów, które przy pomocy teleskopu działającego w świetle białym nie są widoczne. Podziwianie naszej Gwiazdy Dziennej w paśmie wodoru h-alpha to niezwykłe przeżycie nawet dla wytrawnych obserwatorów i miłośników zjawisk na niebie.
Niezwykle przydatnym narzędziem podczas obserwacji jest lornetka astronomiczna. Służy ona do przeglądu nieba, pozwala łatwiej odszukać interesujące nas gwiazdozbiory i asteryzmy, a poza tym daje wiele radości i satysfakcji z poznawania Wszechświata ze względu na patrzenie obuoczne.
Całość zamyka bogaty zestaw okularów do teleskopów pozwalający na uzyskiwanie optymalnego powiększenia podczas spoglądania na dalekie światy galaktyk, gromad gwiazd, mgławic czy obiektów należących do Układu Słonecznego. W połączeniu ze specjalistycznymi filtrami obraz jaki przedstawia nam się po przyłożeniu oka do soczewki okularu teleskopu wywołuje w nas oraz w naszych towarzyszach podróży po rozgwieżdżonym niebie, niepowtarzalne emocje. Te emocje bardzo skrupulatnie utrwalamy na matrycach naszych aparatów i kamer oraz przekazujemy Państwu w postaci zdjęć i filmów z naszych wypraw i wycieczek astronomicznych, prelekcji, pokazów nieba oraz innych wydarzeń, które sami organizujemy lub w których bierzemy udział. Sprzęt, który posiadamy jest efektem naszych wieloletnich doświadczeń, poświęcenia i wyrzeczeń oraz starannej selekcji i testowania sprzętu dostępnego na rynku astronomicznym nie tylko w Polsce, ale także w wielu przypadkach za granicą.