Przemierzając teleskopem konstelację Panny w pewnym momencie natkniemy się na układ nietypowych galaktyk, zwanych "Oczami".
Czy te oczy mogą kłamać? - chciałoby się powiedzieć patrząc na to niezwykłe zdjęcie wykonane za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) należącego do ESO. Ogromna galaktyka z lewej strony (NGC 4438) była kiedyś galaktyką spiralną, utraciła jednak swój pierwotny kształt ze względu na ogromne oddziaływania grawitacyjne z inną galaktyką, z którą zderzyła się w przeszłości. "Oczy" (NGC 4338 i NGC 4435) patrzą na nas z ogromnego dystansu ok. 50 milionów lat świetlnych. Swoją drogą, ciekawi mnie jak te dwie glakatyki wyglądają w 2018 roku, skoro mamy przed sobą obraz sprzed 50 milionów lat. Na tym zdjęciu widać setki innych, jeszcze dalszych, galaktyk róznego typu.
Zderzenia galaktyk są dość powszechne w obserwowalnym Wszechświecie. Dla przypomnienia, za kilka miliardów lat Droga Mleczna zderzy się/połączy się z Galaktyką Andromedy. Gdziekolwiek nie spojrzymy, niemalże wszędzie zobaczymy takie zderzenia lub też ślady po połączeniach galaktyk.
Źródło: ESO , text: Michał Witek