21 września gościliśmy w murach Szkoły Podstawowej nr 13 w Raciborzu. Ten wyjątkowy dzień w całości poświęcony był astronomii.
Najpierw uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w prowadzonych przez nas wykładach astronomicznych, podczas których opowiadaliśmy o fascynujących, odległych światach, a potem korzystając z pięknej pogody, obserwowaliśmy naszą Dzienną Gwiazdę. Uczniowie wszystkich klas, jak również ich nauczyciele, oglądali Słońce w paśmie widzialnym, w którym można było podziwiać piękną grupę plam słonecznych. Najdłuższe kolejki jednak ustawiały się do teleskopu słonecznego, gdzie w paśmie wodoru obserwowaliśmy nie tylko plamy na powierzchni Słońca, ale przede wszystkim potęgę i różnorodność protuberancji - potężnych wyrzutów materii słonecznej widzianych tuż przy brzegu tarczy gwiazdy.
W trakcie zajęć młodzież miała możliwość zapoznania się z budową i działaniem teleskopu zwierciadlanego systemu Newtona, jak i teleskopu soczewkowego (refraktor) samodzielnie wyszukując obiekty naziemne, w tym specjalnie przez nas przygotowane miniatury Saturna, Marsa, Wielkiej Mgławicy w Orionie czy galaktyki Andromedy, które uprzednio wkomponowaliśmy w krajobraz wokół terenu szkoły.
W ciągu dnia uczniowie mieli okazję "zarobić" kilka "piątek" do dziennika, a my pobiliśmy rekord - ponad 400 uczniów w jeden dzień.
Bardzo Wam dziękujemy, drodzy uczniowie oraz nauczyciele "Szczęśliwej Trzynastki" za wspólne obserwacje i zaangażowanie w "dzień astronomii" w Waszej szkole! Do następnego razu!